Reklama

Tips & Tricks

19 porad, jak bezpiecznie korzystać z Twittera

19 porad, jak bezpiecznie korzystać z Twittera
Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

Jak uniknąć niebezpieczeństw na Twitterze? Oto 19 wskazówek, które pomogą ci twittować ze spokojną głową.

Twitter to wirtualne miejsce publiczne, gdzie poruszane są i dyskutowane wszelkiego rodzaju tematy. Dlatego też portal ten charakteryzuje się dużo większą otwartością i dużo mniejszą ilością filtrów oraz barier w stosunku do innych sieci społecznościowych. Każdy może śledzić twoje publikacje, podobnie jak ty możesz śledzić, kogo chcesz. Ograniczeń jako takich Twitter posiada bardzo niewiele.

Oczywiście jest i druga strona medalu. Ze wszystkich portali społecznościowych to właśnie Twitter stanowi największe zagrożenie dla twojej prywatności i bezpieczeństwa twoich danych. Ale czy na pewno musisz płacić taką cenę? Przeczytaj poniższe wskazówki i ciesz się Twitterem bez przeszkód!

Sprawdź, dokąd prowadzą podejrzane linki

Wiele wiadomości na Twitterze zawiera skrócone linki. Czasami prowadzą one do niebezpiecznych miejsc, takich jak fałszywe formularze lub wirusy, które są następnie pobierane przez twoją przeglądarkę. Klikanie w nieznane linki jest jedną z głównych przyczyn infekowania złośliwym oprogramowaniem przez portale społecznościowe, dlatego stanowczo radzę powstrzymać się od otwierania czegokolwiek, co choć w najmniejszym stopniu wzbudza twoje podejrzenia.

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, co kryje się pod skróconym linkiem, jest skorzystanie z rozszerzenia do przeglądarki, które zdejmie z ciebie ten nieprzyjemny obowiązek osobistej weryfikacji podejrzanego linka. Do najlepszych należą Unshort.me (Chrome) i Unshorten.It! (Firefox). Można również użyć w tym celu AVG LinkScanner.

Stosuj na Twitterze silne i unikatowe hasło

Używanie tego samego hasła dla licznych usług jest chyba najgorszą zbrodnią, jaką można popełnić na swoim własnym bezpieczeństwie. Ponadto, jeśli twoje hasło wpadnie w ręce hakera, możesz mieć pewność, że pierwszą rzeczą, jaką zrobi, będzie wypróbowanie go na innych portalach. Dlatego też musisz się upewnić, że twoje hasło na Twitterze jest unikatowe i silne. Jeśli cechuje cię wybitne lenistwo, skorzystaj w tym celu z menedżera haseł i zwiększ swoje bezpieczeństwo.
Nie dziel się swoim kontem. Dzielenie się swoim kontem z innymi ludźmi może wydawać się kuszące i zabawne, ale jeśli posiadasz podstawowy szacunek dla prywatności swoich danych, nigdy nie dziel się dostępem do nich z osobami, o których nie możesz powiedzieć, że są absolutnie zaufane. Im więcej osób posiada dostęp do twojego konta, tym w większych opałach jesteś.

Uruchom dwustopniową weryfikację na twoim telefonie

Dwustopniowa weryfikacja polega na wprowadzeniu kodu, który przychodzi na twój telefon zawsze, gdy chcesz się zalogować na swoje konto na nowym komputerze lub telefonie. Mechanizm ten chroni przed osobami niepożądanymi, które będą bezsilne nawet, jeśli wejdą w posiadanie twojego hasła dostępu. Aby włączyć dwustopniową weryfikację na Twitterze, kliknij tutaj.

Aktywuj opcję pytania o osobiste dane podczas zmiany hasła

Kolejnym dobrym pomysłem jest zaznaczenie opcji, aby w przypadku zmiany hasła Twitter zadawał osobiste pytania. Jeśli zaznaczysz taką opcję w zakładce Security and privacy, przy zmianie hasła Twitter poprosi o twój e-mail i numer telefonu. Jest to dużo bezpieczniejsze rozwiązanie niż tylko prośba o podanie nazwy użytkownika.

Usuń nieznane aplikacje ze swojego konta na Twitterze

Aplikacji nie brakuje – taka, która ci mówi, kto cię przestał śledzić, aplikacja do zdjęć, aplikacja do czatowania… Coraz więcej takich programów wymaga dostępu do twoich danych na Twitterze i niestety zbyt często lekką ręką udzielamy zgodę na ich uprawnienia. Jaki jest tego skutek? Jeśli złośliwa aplikacja wślizgnie się między te autoryzowane, twoje dane znajdą się w poważnym niebezpieczeństwie.

Dlatego też regularnie przeglądaj listę swoich aplikacji i usuwaj te, których nie używasz lub nie pamiętasz, skąd się wzięły. Możesz to zrobić w menu Settings, zakładce Apps. Kliknij opcję Revoke Access, a aplikacja zostanie natychmiast wyłączona. Jeśli się pomylisz, wystarczy kliknąć ponownie.

Zwracaj uwagę na to, co się dzieje na twoim koncie

Wiele rzeczy może wskazywać na problemy z bezpieczeństwem na twoim koncie. Niektóre z nich to sytuacje, w których dowiadujesz się, że z twojego konta zostały wysłane wiadomości do obcych ludzi; otrzymujesz odpowiedzi na tweety, których nie wysyłałeś; zaczynasz lub przestajesz śledzić użytkowników, mimo że nie podejmowałeś takiej decyzji; otrzymujesz powiadomienia o problemach z bezpieczeństwem; zauważasz, że wygląd twojego konta uległ zmianie, mimo że nie masz z tym nic wspólnego.

Jeśli zaczną się pojawiać, to natychmiast cofnij autoryzację nieznanych ci aplikacji (krok wyżej) i bezwzględnie zmień hasło dostępu do konta. Również zapoznaj się z instrukcjami na temat tego, jak postępować, gdy ktoś ukradnie twoje hasło.

Nie odpowiadaj na e-maile, które pytają Cię o hasło

Uważaj, aby nie dać się zwariować panice wywołanej kradzieżami haseł na Twitterze. Może się okazać, że otrzymasz e-maila, który wygląda, jakby został wysłany przez portal Twitter i w którym znajdziesz prośbę o podanie bieżącego hasła i wpisanie go w jakiś formularz. Zignoruj to! A mówiąc dosadniej, uważaj na wszystkie podejrzane e-maile. Jeśli wcześniej nie prosiłeś o nic, nie klikaj w wiadomości, które znalazły się na twojej skrzynce z niejasnych powodów.

Pobieraj posty i twórz ich kopie zapasowe

Wyobraź sobie, że ktoś wtargnął na twoje konto i je zamknął lub że uprawniłeś aplikację, która usunęła połowę twoich postów. Katastrofa! Na szczęście możesz pobrać kompletną kopię swojego konta (menu Account). Kiedy plik będzie gotowy, otrzymasz e-mail z linkiem do pobrania.

Blokuj tych, którzy cię gnębią lub obrażają

Twoja uwaga jest zbyt cenna, by poświęcać ją anonimowym trollom. Dlatego na Twitterze możesz zablokować każdego i o każdej porze. Kiedy to zrobisz, wymiana postów z intruzem zniknie z twojego konta, a w dodatku nie będzie on mógł wysyłać ci wiadomości lub oznaczać się na twoim profilu.

Chroń się przed odnalezieniem po adresie e-mail

Twój adres e-mail to zupełnie inna bajka, która wcale nie musi się łączyć z Twitterem. Jeśli odznaczysz poniższe pole, nikt nie będzie mógł cię wyszukać za pomocą twojego e-maila. Jest to znakomita opcja, jeśli chcesz na przykład, aby twój anonimowy profil nie padł ofiarą ludzi, ze powodu których chcesz być anonimowy.

Wyłącz opcję oznaczania cię w postach

Jeśli spotykają cie sytuacje, gdy ktoś bez twojej zgody oznacza cię w postach, zapewne jest to dla ciebie źródło solidnej frustracji. Jeśli nie zgadzasz się na to, aby ktoś naruszał twoją prywatność, przejdź do opcji prywatności na twoim profilu i sam zdecyduj, czy chcesz, aby każdy mógł cię oznaczać. Możesz ustawić, żeby mogli to robić tylko niektórzy lub zablokuj tę opcję dla wszystkich osób.

Wyłącz targetowane reklamy

Reklamy internetowe są coraz bardziej natarczywe i… inteligentne. Ostatnimi czasy kwitnie marketing targetowany, operujący tak zwanymi behawioralnymi reklamami. Oparte one są na twoich zainteresowaniach, a dane na ten temat zbierane są poprzez śledzenie twojej aktywności w Internecie. Twitter oczywiście też macza w tym palce, jednak tutaj możesz wyłączyć takie reklamy.

Wyłącz geolokację twoich postów

Przez lata Twitter umożliwiał dołączenie geograficznej informacji do twoich postów (za pomocą GPS). Funkcja ta nigdy nie była szczególnie przydatna, a ponadto stanowi ona dla ciebie dodatkowe zagrożenie. Wyobraź sobie sytuację, w której potencjalny złodziej widzi tweet dodany setki kilometrów od twojego miejsca zamieszkania. Wyłącz tę funkcję w menu Privacy.

Zgłaszaj tweety, reklamy i obrazy o nieodpowiedniej treści

Bezpieczeństwo w sieci zależy od nas wszystkich. Jeśli widzisz obrazy lub posty o niestosownej treści, zgłoś je, aby Twitter mógł przedsięwziąć odpowiednie kroki. Nie odpowiadaj również na nielegalne posty – użyj odpowiedniego linka, aby poinformować o nim administrację i nie wracaj do niego więcej.

Jeśli ktoś Ci grozi, powiadom Twitter i oficjalne władze

Wirtualne nękanie to poważna sprawa. Jeżeli ktoś cię nęka, grozi ci lub obraża na Twitterze, zgłoś ten problem za pomocą tego formularza. Jednocześnie skontaktuj się z władzami, jeżeli uważasz, że twoje bezpieczeństwo jest zagrożone. Jeśli natomiast ktoś się pod ciebie podszywa, tutaj znajdziesz formularz, który pomoże ci rozwiązać ten problem.

Zastanów się dobrze, zanim opublikujesz informacje o sobie

Wszystkie osobiste dane publikowane przez ciebie na Twitterze mogą zostać użyte przeciwko tobie. Dlatego dobrze się zastanów, zanim cokolwiek opublikujesz. Moja rada? Korzystaj z narzędzi, takich jak Hootsuite, które umożliwiają planowanie postów i gromadzą statystyki na ich temat.

Jeśli nie chcesz się martwić, załóż kłódkę

Kłódka na twoim profilu daje ci możliwość sprawowania kontroli nad tym, kto śledzi twoją aktywność. Po włączeniu tej opcji profil stanie się równie prywatny, co na Facebooku, z tym jednak wyjątkiem, że możliwości wyboru będziesz mieć ograniczone. Wszystkie posty będą prywatne i tylko niektóre zaaprobowane przez ciebie osoby będą mogły je oglądać.

Trzymaj się zasad

Oczywiście ty też musisz się dobrze sprawować. Jeśli nie chcesz, aby twój profil został zablokowany, musisz trzymać się zasad. Nie podszywaj się pod inne osoby lub marki, nie udostępniaj poufnych danych innych ludzi, nie gróź nikomu, nie naruszaj praw autorskich i generalnie nie wykorzystuj Twittera do nielegalnych celów. Jeśli zostałeś zablokowany, możesz się odwołać od decyzji.

Przede wszystkim nie panikuj

Twitter to miejsce publiczne, ale nie niebezpieczne. Jeśli nie ściągniesz na siebie uwagi złych ludzi, korzystasz z mocnego hasła i nie publikujesz niedozwolonych treści, na pewno nie spotka cię tutaj nic przykrego.

Jeśli znasz inne sztuczki, podziel się!

Zobacz także:

Jak zoptymalizować nowy profil na Twitterze? Oto nasze 3 rady


Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines